Δευτέρα 21 Μαΐου 2018

Υπερπρωταθλήτρια η Αλίαρτος!!!

Γ’ ΕΣΚΑΣΕ: Υπερπρωταθλήτρια η Αλίαρτος! Νίκησε τον ΓΑΣ Βασιλικού με 78-74!

Το τίτλο του υπερπρωταθλητή της Γ’ κατηγορίας κατέλαβε η Αλίαρτος που νίκησε το βράδυ της Κυριακής στο ουδέτερο της Θήβας τον ΓΑΣ Βασιλικού με 78-74!

Ο αγώνας δεν είχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς και οι δύο ομάδες έχουν κατακτήσει την άνοδο στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ, αλλά είχε λόγους …γοήτρου, για την απονομή του κυπέλλου!

Τελικά, η Αλίαρτος με πολύ καλή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο πέτυχε την ανατροπή στο σκορ υποχρεώνοντας τον ΓΑΣ Βασιλικού στην πρώτη, αλλά ταυτόχρονα ανώδυνη, φετινή του ήττα!

Ο ΓΑΣ Βασιλικού παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Αναστασίου που στις πρώτες στιγμές του αγώνα χτύπησε στη μύτη και αποχώρησε, προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά δείχνοντας πως μπορεί να φτάσει σε μια ακόμα εύκολη επικράτηση. Το πρώτο 10λεπτο τελείωσε 24-11 και το ημίχρονο 42-27 για την ομάδα του Γεωργίου.

Παρ’ όλα αυτά η Αλίαρτος με ένα πολύ καλό διάστημα στη γ’ περίοδο μετέτρεψε το 42-27 σε 48-52 υπέρ της, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 6-25, με το υπόλοιπο του αγώνα να πηγαίνει στον πόντο!

Στο 6:35 το Βασιλικό πλησίασε σε 56-57, προηγήθηκε και με 60-57, με την ομάδα του Αρβανίτη να αντιδρά και να ξεφεύγει και πάλι με 62-68 και 64-71 στο 1:13 για το τέλος.

Ο ΓΑΣ Βασιλικού έκανε την τελευταία προσπάθεια για να γυρίσει το ματς, μείωσε σε 72-75 στα 15’ δευτερόλεπτα αλλά η Αλίαρτος κράτησε το υπέρ της προβάδισμα επικρατώντας τελικά με 78-74, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή στο τέλος τον Βλαχογιάννη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-11, 42-27, 48-52, 74-78.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου): Κικίδης 28 (2), Καψούλης 29 (1), Αρτσίτας, Κούτρας 3, Βεκρής, Κόκορης, Τζελάς, Λασπάς, Εμμανουηλίδης 4, Κεράτσας 6, Κατσαρός 2, Αναστασίου 2.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Αρβανίτης): Κατσιμίχας 5 (1), Δαραμάρας, Καρανάσος Α. 22, Καρανάσος Ε., Σταγκίδης 11 (2), Κόλα, Τσιφρηκάς 6, Λάζαρης 8, Τσιλιγιάννης 5 (1), Βλάχογιάννης 19 (2), Τσέκος, Καρανάσος Δ. 2.